Huvitavad IT-lahendused kolmest kümnendist
Adobe Photoshop
Adobe Photoshop on tänaseks tuntud ja laialt kasutatud pilditöötlustarkvara, mille lõid vennad Thomas ja John Knoll. Esimene versioon avalikustati 1990. aasta veebruaris.
Vennad Thomas ja John Knoll rakendasid Photoshopi arendamisel lapsest saati külge jäänud oskusi. Nimelt juba üsna noorena jäi Thoamsele tema isalt külge fotograafia huvi ning omandas sellega tegeledes vajalikke oskusi, mida õnnestus hiljem Photoshopi arenduse juures ära kasutada. John oli aga programmeerimishuvline ning veetis võimalikult palju aega isa, Glenn Knolli, soetatud Apple'i arvuti taga. Nii saadi eeldused Photoshopi loomiseks.
Algselt oli Photoshop tuntud disainitarkvara Adobe Illustratori alamprogramm ning Adobe soovis müüa sadu eksemplare kuus, kuid nende suuri plaane heidutas tolleaegne kehv tehnika. Nimelt vajas programm töötamiseks suurt hulka mälu ning paljudel, kes sel ajal isiklikku arvutit omasid, ei olnud võimalik uut tarkvara isegi mitte kasutada. Üllatuseks aga muutis Photoshop mitte ainult pilditöötluse maailma, vaid viis kõrgeks ka paremate isiklike arvutite müüginumbrid, sest vaimustus uuest tarkvarast levis nagu kulutuli. Photshopist sai rakendus, mida tuntakse inglise keeles nimega killer app. Rakendused saavad endale sellise hüüdnime, kui rakenduse turule toomine tõstab ka tehnika müüginumbreid.
Photoshop saavutas oma edu ja populaarsuse kiiresti, mõjutades paljusid valdkondi, nagu näiteks veebiarendust, meditsiini, reklaamitööstus ja arhitektuuri. 1995. aastal ostis Adobe Thomas ja John Knollilt Photoshopi õigused 34,5 millioni dollari. Nõudlus kasvas aina rohkem kui välja tulid võimsamad ning paremad arvutid, mis muutsid ka Photoshopi aina tuntumaks pilditööstluse tarkvaraks.
Android
Järjekordne edulugu tänases maailmas sai alguse pea 20 aastat tagasi.
Täna on Android tuntud kui üks enim kasutatud operatsioonisüsteem nutitelefonidele, kuid algne plaan nägi ette hoopis midagi muud. Androidiga alustati 2003 aastal Ameerika tehnoloogiaettevõttes Android Inc. ning tol hetkel oli eesmärk luua operatsioonisüsteem hoopis digitaalsetele kaameratele, kuid aasta hiljem muudeti projekti eesmärki ning hakati looma operatsioonisüsteemi telefonidele.
Järgmine suur samm Androidile oli 2005. aastal kui ettevõte ostis ära Google. Algsed asutajad otsustasid siiski Google'i all operatsioonisüsteemi arendamist jätkata. Võeti vastu otsus, et op. süsteemi aluseks võetakse Linux, mis tähendas seda, et Androidi operatsioonisüstemi said teised telefoni tootjad kasutada tasuta.
Android 1.0 plaanid avalikustati 2007. aasta novembris, samal aastal mil Apple tõi turule esimese iPhone'i. Google'i tegevjuht avaldas enda plaani turul Apple'ga konkureerida ning pea aasta hiljem tuli müügile esimene Androidi telefon T-Mobile G1. Tagasiside ei olnud just kõige parem, kuid siiski oli telefoni suureks plussiks telefoni integreeritud Google'i teised tooted nagu näiteks Google Maps, Youtube ja HTML brauser, mis oli Chrome'i eelkäia, ja Android Market. Nagu teame on tänaseks Androidi suure sammu edasi, kuid selline oli nende algus telefoni maailmas.
Allikad:
https://www.britannica.com/technology/Android-operating-system
https://www.androidauthority.com/history-android-os-name-789433/
Twitch
Twitch on üks populaarsemaid otseülekannete platvorme, mis on e-spordi maailma edasi viinud juba 10 aastat.
Enne Twitchi avalikumast oli e-spordi või mängurite jälgimine üldiselt koondunud Youtube'i ning sel ajal tehti seda üles laetud videote kujul ning sellega asi piirdus. Twitch muutis aga mängurite maailma täielikult võimaldades mängu jälgida reaalajas, mis muudab kogu elamuse palju interaktiivsemaks. Mänguril on võimalik enda jälgijatega suhelda ning ka vaataja jaoks on elamus meeldivam. Lisaks lõi Twitch võimaluse jälgida, keda iganes kasutaja soovib, kõik viidi vaid mõne kliki kaugusele.
Asi sai alguse 2007. aastal kui Justin Kan ja Emmet Shear lõid otseülekande platvormi Justin.tv, millel oli erinevat sisu. 2011 aastal kasvas arvutimängude osa platvormist kiiresti kasvama ning Justin.tv jagati mitmeks osaks ning e-spordi osa nimetati ümber ja see sai endale nime Twitch.tv ning alates sellest aastast on Twitch domineerinud enda valdkonda konkurentsitult. Twitchi ostis ära Amazon 2014. aasta augustis 970 millioni dollari eest.
Lisaks sellele on Twitch loonud mänguritele keskkonna, mida kasutades on neil võimalik elatist teenida. Paljud streamer'd teevad tööpäevapikkuseid otseülekandeid ning enamus neist on ühinenud Twitchi partenrite programmiga, mis võimaldab teeniuda osa Twitchi tulust, mille Twitch teenib tellimustest ja reklaamist.
Allikad:
https://www.streamscheme.com/twitch-a-brief-overview-and-history/
https://blog.logomyway.com/twitch-logo/
Kommentaarid
Postita kommentaar